Dolar : Alış : 18.7948 / Satış : 18.8287
Euro : Alış : 20.5163 / Satış : 20.5532

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1397 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

4+4+4’E HAYIR BASIN AÇIKLAMASI-AKŞEHİR

24 Mart 2012 - 516 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»4+4+4’E HAYIR BASIN AÇIKLAMASI-AKŞEHİR
4+4+4’E HAYIR BASIN AÇIKLAMASI-AKŞEHİR


24 MART 2012 AKŞEHİR 4+4+4 AÇIKLAMASI ile konyaegitimis

Eğitim-İş Konya Şubesi, 7 İlçe Temsilcilik Başkanı ile birlikte Akşehir Cumhuriyet Meydanı’nda 4+4+4 eğitim sistemini protesto etti.

Eyleme; Akşehir, Ereğli, Seydişehir, Ilgın, Beyşehir, Karapınar, Hüyük, Cihanbeyli ilçe temsilcileri ile Türk Eğitim-Sen Akşehir Temsilciliği, ADD Akşehir Temsilciliği, CHP Akşehir Kadın Kolları ve ÇYDD Akşehir Temsilciliği katıldı.

Eylemde sık sık ”Parasız eğitim parasız sağlık, Akşehir uyuma eğitime sahip çık, çocuk çıraklar istemiyoruz” gibi sloganlar atıldı.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in aldığı kararları eleştirdi.

4+4+4 olarak bilinen yasa önerisinin derhal geri çekilmesini istediklerini söyleyen Balun, şunları kaydetti:

Eğitim sistemimizde kronikleşmiş birçok sorun varken,eğitim sistemi sil baştan değiştirilmeye çalışılırken televizyon turlarını arttıran Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerini toplum nezninde itibarsızlaştıracak açıklamalarına devam etmektedir.

Daha önce yaptığı açıklamalarla öğretmenlerin tatillerinin çok olduğunu,öğretmenlerin işe geç kalma ve devamsızlık oranı en yüksek ülke olduğunu,öğretmenlerin 8-5 mesaiye tabi tutacağını açıklamıştı.

Öğretmenlerin yeterlilikleri konusunda ileri geri açıklama yapan sayın bakan, yüz binlerce atama bekleyen öğretmenler hakkında da, ‘bizim ihtiyacımız olan öğretmen sayısı dışındakiler farklı işler yapabilir’’ şeklinde ilginç açıklamalarda bulunmuştur.

Son günlerde katıldığı programlarla sayın bakan kamuoyunu yanıltmaya devam etmektedir.
Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’ in açıklamasına göre OECD ülkeleri içinde yıllık çalışma saatlerine bakıldığında öğretmenler Türkiye’de daha az çalışmaktaymış.

Yine, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ ın soru önergesini yanıtlayan Dinçer , Türkiye’deki öğretmenlerin yasal çalışma süresinin 1808 saat olduğu ve OECD ortalamasının 143 saat üzerinde olduğunun belirlenmesine karşın, bu rakamın memurların çalışma saatini gösterdiğini söylemektedir.

OECD ülkelerinde öğretmenlerin çalışma ortamlarına bakıldığında ülkemizle kıyaslanamayacak derece farklar bulunmaktadır.

Diğer taraftan öğretmenlerin derse hazırlanması, veli toplantısı, sınav kâğıdı hazırlama, sınav kâğıtlarını okuma, öğrencilere danışmanlık hizmetinde bulunma, idare ile yapılan toplantılar, Bakanlık tarafından düzenlenen toplantılara ya da seminerlere katılma, üst amirler tarafında görevlendirilerek çeşitli programlara katılma ya da bu programları organize etme, nöbet tutma, koordinatörlük öğretmenlerin ders saati dışında yaptığı çalışmalardır. Bunun yanında öğretmenlerin sosyal etkinlikler ve toplum saati gibi çalışmalar ile okulda bulundukları düşünüldüğünde aslında öğretmenler Türkiye’de 1808 saatin de çok daha üzerinde çalışmaktadırlar. Bununla da yetinilmemekte öğretmenlere, e-okul, adey, ridef gibi angarya işlerde yüklenmektedir.

OECD ülkelerinde öğretmenlerin her türlü bilgiye ulaşabileceği kendilerine ait bireysel odaları bulunurken, ülkemizde ise 50-60 öğretmen 25 m2 lik öğretmenler odalarında lafta dinlenmeye çalışmaktadırlar.Ülkemizde halen 17.000 birleştirilmiş sınıf lı okul bulunmakta ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerimizin dinlenebilecekleri öğretmen odaları dahi bulunmamaktadır.

Sayın bakan Ömer DİNÇER’ in soru önergesine verdiği yanıtta da belirttiği üzere OECD ülkeleri ortalaması ile Türkiye’de çalışan öğretmenlerin ücretleri arasında da ciddi farklar vardır.
Milli Eğitim Bakanı açıkça öğretmenlere karşı hasmane bir tutum içindedir.

Bugünlerde konuşulan sadece öğretmenlerin çalışma saatleri değildir. Öğretmen maaşları ile ilgili de polemik başlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi dekanının öğretmen maaşını aylık 1700 euro olarak ifade etmesi de büyük bir skandaldır. Ülkemizde şu anda en düşük derecede görev yapan bir öğretmen 1.590 TL, en yüksek derecede görev yapan bir öğretmen ise 1.856 TL ücret almaktadır.
Türkiye’deki öğretmenler OECD ülkelerinin ORTALAMASINDAN çok daha düşük maaş almaktadır.
TUİK’in Şubat 2012 rakamlarına göre 4 kişilik bir ailenin Açlık sınırı 973 lira,YOKSULLUK Sınırı ise 3171 Liradır.

Bu rakamlardan da görülmektedir ki Türkiye’deki öğretmenler neredeyse yoksulluk sınırının yarısı kadar maaş almaktadır.

Saat başı öğretmeni eleştiren toplumda öğretmeni itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapan bir Milli Eğitim Bakanının olduğu ülkemizde toplumun diğer kesimlerinden de öğretmenlere yönelik bu tür açıklamalar gelecektir.Bunun da sebebi sayın Milli Eğitim Bakanıdır.

Her gün gazetelerde ,televizyonlarda ve internet sitelerinde MEMURA ZAM açıklaması yapanlar, ‘’memurları,öğretmenleri sürekli zam alan ama bu zamlarla yetinmeyen kişiler’’olarak göstermektedirler. Halbuki Cumhuriyet tarihinde ilk kez tüm kamu çalışanları gibi öğretmenlerde zam almadan yeni bir yıla girmişlerdir.
Herkes bilmelidir ki; öğretmenler her önüne gelenin horlayacağı ve değersizleştireceği zavallı insanlar değildir.

Bu ülkenin temel yapı taşları olan öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunları saptırılmadan, büyük bir titizlikle ele alınmalı ve tüm eğitim çalışanlarımızın koşulları düzeltilmelidir. Unutulmamalıdır ki; mutsuz öğretmenlerle gelecek nesilleri inşa etmek mümkün değildir.

Eğitim İş olarak, Sayın bakandan öğretmenleri toplum nezninde itibarsızlaştıracak açıklamalar yapmak yerine öğretmenlerin çalışma koşullarını iyileştirmeye, atanmayan yüz binlerce öğretmenin sorununu çözmeye, okul ortamını yaşanılabilir bir iklime kavuşturmaya, okulların ekonomik sorunlarını çözmeye, binlerce öğretmeni norm kadro fazlası yapıp okul okul dolaştıracak olan 4+4+4 sisteminden vazgeçmeye davet ediyoruz.


MEMLEKET GAZETESİ


YENİ KONYA GAZETESİ


HAKİMİYET GAZETESİ


KONYANIN SESİ


YENİ MERAM

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :