Dolar : Alış : 18.8092 / Satış : 18.8430
Euro : Alış : 20.2662 / Satış : 20.3028

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1398 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇOCUK, KADIN Ve EĞİTİM HAKLARINI GENİŞLETİN!

08 Mart 2012 - 482 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ÇOCUK, KADIN Ve EĞİTİM HAKLARINI GENİŞLETİN!
ÇOCUK, KADIN Ve EĞİTİM HAKLARINI GENİŞLETİN!


8 MART 2012 DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ile konyaegitimis

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE AKP İL BİNASI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI: ÇOCUK, KADIN ve EĞİTİM HAKLARINI GENİŞLETİN!

Kadın, toplumun yarısıdır.

Eski zamanlardan kalma baskıcı, yok edici bu boğucu düzeni değiştirme zamanı geldi de geçiyor.
Hem ülkemizde hem bu kocaman dünyada, çocukları okula değil tamirhaneye sürüklemeye son vermek gerekir. Kız çocuklarının okullu olmasını hala engelleyen kafa yapısını yırtıp karanlıktan çıkmak gerekir. Yirmi birinci yüzyıl gibi bir zamanda çocuk gelin utancından kurtulmuş olmak gerekir.
Öyle bir eğitim sistemi kurmalı ki, çocuklar on sekiz yaşına kadar okulda olsunlar. Okullarda iyi yurttaş olmanın araçlarıyla donatılsınlar. Öyle bir eğitim sistemi kuralım ki, zamanın tüm bilgi ve teknikleriyle donattığımız çocuklar, gençliğe adım attıkları ilk yıllarında, yani on sekiz yaşlarında hangi mesleği yapabileceklerini keşfetme yeterliğine sahip olsunlar. Mesleklerini açık bir bilinçle seçip, yaşama, hem geleceklerini hem de mutluluklarını garanti altına alarak başlasınlar.

Ancak böyle bir eğitim sistemiyle olur! Kadına karşı şiddet, ancak böyle bir eğitim sistemi sayesinde son bulur. Kadın – erkek eşitliği ancak böyle bir eğitim sistemiyle kurulabilir. Zamanımıza yakışan bir ülke, ancak bu sayede kurulur. Tüm halk için mutluluk, ancak bu yoldan yaratılır.
Gerçek bu kadar açıkken, beş AKP’li milletvekili tarafından verilen bir kanun teklifi, suyun akışını tersine çevirmeye çalışıyor.
İlköğretimi 12 yıla çıkarır gibi yaparak gerçekte dört yıla düşüren bu sorumsuz teklif, çocuklarımızın geleceğini karartacaktır. Kız çocuklarının özgürleşmesine, artık unuttuğumuz yeni engeller çıkaracaktır. Türkiye’yi eğitim hakkı gasp edilmiş yarım insanlar diyarına çevirecektir.
Bizler ve çocuklarımız böyle sözde teklifleri hak etmiyoruz.
Bizler ve çocuklarımız, bizlere sorulmadan bizim hakkımızda karar verilmesine rıza göstermiyoruz.
AKP yöneticilerine ve bu kanun teklifini veren ve destekleyen AKP milletvekillerine sesleniyoruz: BU TEKLİFİ GERİ ÇEKİN!
Bu teklifi geri çekin; kendi kaderimiz hakkında söz söyleme özgürlüğümüze darbe vurmayın!
Bu teklifi geri çekin; bizlere yakışanı yapalım. Ülkemize yakışanı yapalım. Çağımıza yakışanı yapalım. Çocuklarımızı 18 yaşına kadar okullarda, el-bebek gül-bebek bakıp akıl yolunda iyi yurttaşlar, özgür bireyler olarak yetiştirecek eğitim sistemleri kuralım.
Bu teklifi geri çekin; Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde hem bize hem dünyaya umut doğsun.
Bu teklifi Geri Çekin! Yaşasın Çocuklar, Kadınlar, Eğitim Hakları!

Konya Eğitim-İş Yönetim Kurulu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :