Dolar : Alış : 18.8092 / Satış : 18.8430
Euro : Alış : 20.2662 / Satış : 20.3028

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1398 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüzde 4’Lük Sefalet Ücreti Kabul Edilemez

30 Mayıs 2012 - 462 kez okunmuş
Ana Sayfa » Basın Açıklamaları»Yüzde 4’Lük Sefalet Ücreti Kabul Edilemez
Yüzde 4’Lük Sefalet Ücreti Kabul Edilemez

Toplu sözleşmenin uzlaşmazlıkla sonuçlanması sonucu toplanan hakem heyetinin memura reva gördüğü yüzde 4’lük sefalet ücretini protesto eden ve kabul edilemez bulan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, “Bütün sendikaları eylem birliğine çağırarak haklı tepkimizi, güçlü bir şekilde göstermeliyiz” dedi.

Sendika binasında yönetim kurulu ve üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Hükümetin memura verdiği yüzde dörtlük zam oranının bekledikleri bir sonuç olmadığını ve bu konuda bütün emek bileşenlerini mücadeleye çağırdıklarını belirterek; “Bu saatten sonra kamu çalışanlarının yapması gereken, ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız olan genel grev de dahil, her türlü eylem ve etkinliği fiili-meşru zeminde yapmalıdırlar. Hakem Kurulu’nun bu kararı malumun ilanından başka bir şey ifade etmemektedir. Hakem Kurulu, hükümetin son teklifini, ortalama memur maaşında aylık 9.47 TL artırarak, aynen siyasi iktidar gibi kamu çalışanları ile adeta alay etmiştir. Hakem Kurulu’ndaki 7 üyenin memura aylık 300 gram ete, 9 bardak çaya tekabül eden zam için kabul oyuvermesi, bu kurulun anlamsızlığını ortaya çıkarmıştır. Yetkili sendika Memur Sen’in önerdiği kurul üyesinin de bu yönde oy kullanması oldukça manidardır” dedi.

Kamu Çalışanı ve Onların Temsilcileri Sendikalar Yol Ayrımındadır

Şükrü Balun, hakem heyetinin kararının tarihi bir gerçeği daha görünür kıldığına ve bugün bütün sendikaların bir yol ayrımı içine girdiğine dikkat çekerek; “Emek ve hak arama mücadelesinde sendikalar birlikte üyelerinin çıkarlarını korumak için hareket etmeliydi ancak yetkili sendikanın hakem heyetindeki üyesinin bile memurların aleyhine oy kullanmış olması bize bir gerçeği daha göstermiştir. Artık milyonlarca kamu çalışanı ve onların temsilcileri sendikalar yol ayrımındadır. Ya siyasi iktidarın ve hakem kurulunun belirlediği komik ücret artışına boyun eğecekler, ya da fiili – meşru zeminde sefalet ücreti dayatmasına direnerek, emeğine ve onuruna sahip çıkacaklardır. Kamu çalışanları emek ve onuruna sahip çıkmanın ilk işaret fişeğini 23 Mayıs’ta göstermişlerdir. Hakem Kurulu”nun bu kararından sonra, tüm kamu çalışanları, güçlerini birleştirerek 23 Mayıs’ı aşan eylemleri örecek güce, bilince ve birikime sahiptir. Artık kamu çalışanları sahte sendika yasasıyla ve toplu sözleşme aldatmacasıyla haklarını alamayacağını, yaşayıp görmüşlerdir.Bu saatten sonra kamu çalışanlarının yapması gereken, ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız olan genel grev de dahil, her türlü eylem ve etkinliği fiili-meşru zeminde yapmalıdırlar. Eğitim İş olarak, tüm sendika ve konfederasyonlara çağrımız şudur: Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Sözün bittiği noktadayız. Onurumuzla, aşımızla, işimizle oynandığı bu dönemde 23 Mayıs sınıf birlikteliğini, sınıf dayanışmasını aynı kararlılıkla sürdürmeliyiz. Milyonlarca kamu çalışanının, farklı sendikalardaki emekçilerin ortak dileği budur. Eğitim-İş, kamu çalışanlarının sağduyulu sesine kulak vermeye dün olduğu gibi bugün de hazırdır.

ANADOLU MANŞET GAZETESİ


ANADOLU MANŞET


KONYA POSTASI

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar