Dolar : Alış : 18.8092 / Satış : 18.8430
Euro : Alış : 20.2662 / Satış : 20.3028

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1398 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İLERİ DEMOKRASİ YOLUMUZU KESTİ

30 Ekim 2012 - 529 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»İLERİ DEMOKRASİ YOLUMUZU KESTİ
İLERİ DEMOKRASİ YOLUMUZU KESTİ

Cumhuriyetimizin 89. Yılını büyük bir coşku ile kutlamak için, Eğitim-İş,ADD ve TGB’nin de aralarında bulunduğu 40’ın üzerinde demokratik kitle örgütünün düzenlediği, “Vatan Cumhuriyet ve Halk Buluşması” için yüz binlerce vatandaş Ulus’taki Birinci Meclis Binası önünde, toplandı.

Fakat, AKP iktidarının geliştirdiği ileri demokrasi yolumuzu kesti. Kutlamalara gölge düşürdü. Son birkaç yıldır Cumhuriyet Bayramı kutlamaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışan siyasi iktidar bu seferde insanımızın kutlamalara katılımını engellemek için her yolu denedi.

 

Eğitim-İş’in başta Konya Şubesi olmak üzere Malatya, Antep, Hatay, Adana, Mersin, Denizli, Eskişehir, Balıkesir, Kırklareli, Manisa ve İstanbul örgütlerinin Ankara’ya girişi engellendi.

İlimizden Ankara’da ki bayram kutlamalarına katılmak üzere yola çıkan sendikamız üyelerinin, ADD ve Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalardan vatandaşların bulunduğu otobüsler Kulu çıkışında güvenlik güçlerince durdurulmuştur. Otobüslere ise olmadık bahanelerce akılları zorlayan para cezaları kesilmiştir. Yaşanılanın özeti en sade anlatımıyla faşizmdir. Maalesef güvenlik güçlerimiz de Kulu çıkışında yaşanılan rezilliğe alet olmuşlardır.    

 

Cumhuriyetimizin 89 yılını kutladığımız 2012’de ilk defa Cumhuriyet kutlamalarına katılacak olanlar engellenmiş, bir şekilde katılmayı başaran yüz binlere ise gaz sıkılmış, tazyikli su sıkılmış, polis arbedesi uygulanmıştır. Tüm Cumhuriyet sevdalılarının seyahat hakları engellenmiştir. Bununla ilgili olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulanacağımızı söylemek isterim. 

 

Bu mu ileri demokrasi? Ülkede sıkıyönetim mi ilan edildi, olağanüstü hal mi var? Yoksa darbe mi oldu? Soruyoruz. Üyelerimizin kutlamalara katılımı hangi hakla engellenmiştir? Bu durumdan kim ne kazanmıştır? Biz biliyoruz ki bu ve benzeri yollarla sadece toplumu kutuplaştırmaya çalışanlar başarılı olmaktadır. Ulusumuz bayramlar dahil her konuda bölünmüştür. İleri demokrasi ile Habur’dan girenlere çadır mahkemeleri kurup devlet töreni yapanlar, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak ve Atatürk’e saygısını sunmak isteyenlere terörist muamelesi yapmışlardır.   

 

Her şeye rağmen Eğitim-İş’in yüksek katılım sağladığı yürüyüşte Ulus Meydanı ve bağlantılı tüm ana cadde ve alanlar hınca hınç dolmuştur. Yüz binlerce vatandaşın Anıtkabir’e yürümek istemesi üzerine polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti. Polisin tüm sert müdahalesine rağmen, 7’den 70’e alanı dolduran vatandaşlar kurulan barikatları aşarak, Anıtkabir’e yürümeyi başarmıştır. Hepsini ayrı ayrı kutluyorum.
Eğitim-İş, ADD ve TGB olarak, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan tüm halkımıza teşekkür ederiz.  

 

ADD ve Eğitim-İş Konya Şubeleri

 

 

30 EKİM 2012 TARİHİNDE SENDİKA BİNAMIZDA EĞİTİM İŞ KONYA ŞUBESİ,ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KONYA ŞUBESİ VE TÜRKİYE GENÇLİK BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BASIN AÇIKLAMASI BASINDA AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE YER ALMIŞTIR.

 

 

 

İNTERNET MEDYASI

http://www.yenimeram.com.tr/yolumuz-kesildi-27485

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :