Dolar : Alış : 18.6202 / Satış : 18.6538
Euro : Alış : 19.5764 / Satış : 19.6117

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1391 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KRİZİN BEDELİNİ BİZ ÖDEMEYECEĞİZ

17 Eylül 2018 - 448 kez okunmuş
Ana Sayfa » Basında Konya Eğitim İş»KRİZİN BEDELİNİ BİZ ÖDEMEYECEĞİZ
KRİZİN BEDELİNİ BİZ ÖDEMEYECEĞİZ

 

 

15 Eylül 2018 – 20:43

KONYA OLAY

Yiğit, “Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz”

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Yiğit, CHP, ÇYDD ve sendika üyelerinin de desteğiyle Camlı Köşk önünde yaptığı basın açıklamasında, son yaşanan ekonomik krizin bedelini emekçinin ödemeyeceğini söyledi

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, basın açıklaması yaparak, son günlerdeki ekonomik krizi ve bunun emekçilere yansımasını değerlendirdi. Yiğit, “Krizin bedelini emekçi kesim olarak biz ödemeyeceğiz” dedi.

Yiğit, ekonomik krizden en çok emekçi kesimin etkilendiğini belirterek, “Son dönemlerde ülkemiz tarihimizin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşamaktayız. AK Parti iktidarının 16 yıl boyunca sadece ranta dayalı sürdürmüş olduğu ekonomik model, artık iflas etmiştir. Ne yazık ki bu krizin bedeli ülkemizin çalışanlarına ödetilmek istenmektedir. Enflasyon oranı Ağustos ayı içerisinde yüzde 18’lere yükselerek son 14 yılın zirvesine ulaşmıştır. Türk liramız sadece dolar karşısında değil, birçok döviz kuru karşısında günden güne değil, artık saat başı gerilemektedir. Döviz üzerinden dışa borçlanan, ülkemizin tüm kamu kurumlarını yok pahasına özelleştirme adı altında satan iktidar sahipleri ülkemizi derin bir uçurumun kenarına getirmiştir. Merkez Bankasının son faiz artırımı kararıyla birlikte ülkemiz adeta faiz cennetine dönmüş, enflasyon ve borçlanma oranı daha da artarak halkımızın alım gücü iyice azalmıştır. Açlık sınırının 2164 TL, yoksulluk sınırının da 8120 TL yi geçtiği ülkemizde halkımız günden güne yoksullaşırken, sofrasındaki ekmeği gün geçtikçe daha da küçülmektedir. Halkımız artık mutfağındaki temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma gelmiştir. Ülkemiz dünyanın en büyük ikinci un ihracatçısı konumunda iken, ne yazik ki bir dilim ekmeğe muhtaç hale gelmiştir” diye konuştu.

Ülkemizin İçinde Bulunduğu Gidişat İyi Değil

Özgür Ulaş Yiğit, ülkemizin gidişatının iyi olmadığına dikkat çekerek, sözlerini xşöyle sürdürdü:

Öte yandan Ak Partinin 24 Haziran seçimleri öncesi memurlara vaat ettiği 3600 ek gösterge ödeme sözü unutulmuş her zaman olduğu gibi havada kalmıştır, iktidar memurlarımızı yüz üstü bırakmıştır. İktidar sahipleri saraylara, makam odalarına, lüks araçlara, kaynak bulma noktasında sıkıntı çekmezken, ülkesinin memurlarına, çalışanlarına, emekçilerine yapacağı zammı bırakın çok görmeyi adeta zul görmektedir. İktidar sahiplerine bu savurganlıkları söyleyince, bizlere dedikleri tek bir kelime var. Devletin itibarı. Ey iktidar sahipleri biliniz ki bir devletin itibarı devleti yönetenlerin yedikleri, içtikleri, oturmuş oldukları şatafatlı saraylarla, ultra lüks uçaklarla değil, halkına sağladığı özgürlük ve refahla ölçülür. Ülkemiz bir zamanlar dünya da kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi. Şimdi ise her şeyimiz ithal, yediğimiz içtiğimiz her şey ya şarbonlu ya gedeoludur. İktidar sahipleri bile artık bu gidişin gidiş olmadığının farkındadır. Bu yüzdendir ki, tasarruf kelimesini sıkça dile getirmektedir. Bu yüzdendir ki yerel yönetimlerin ve milli eğitim bakanlığının bütçesinden sözde tasarruf adı altında kesintiler yapılmaktadır. Buradan diyoruz ki tasarruf tedbiri almak istiyorsanız milli eğitimden kesinti yapmayan başka yerlerden yapın. Eğitim-İş sendikası olarak diyoruz ki; Çözüm basitti, çözüm tek kelimedir.  Çözüm üretmektir, çözüm Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine dönmektir. Bizler cumhuriyetimizin ilerici ve aydınlanmacı değerlerine sıkı sıkıya bağlı Atatürk devrimlerinden ödün vermeyen çalışanları ve emekçileriyiz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz; yarattığınız yıkımın bedelini bizler asla ve asla ödemeyeceğiz. Yoksulluk ve açlık yurttaşlarımız için bir kader değil, sizlerin eseridir. Tüm kamu-İş Görenleri ve Emekçilerini iktidarın israf ve rant rejimine karşı çıkmaya davet ediyor, soframızdaki ekmeğimiz ve çocuklarımızın geleceğini bu anlayışa teslim etmemeye çağırıyoruz.”

Camlı köşk önünde yapılan basın açıklamasına Eğitim-İş Konya Şubesi yönetim kurulu üyeleri, sendika üyeleri, CHP ve ÇYDD üyeleri de destek verdi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar