Dolar : Alış : 8.5730 / Satış : 8.5885
Euro : Alış : 10.1050 / Satış : 10.1232

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1305 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MEB KENDİ YÖNETMELİĞİNE AYKIRI DAVRANDI

20 Temmuz 2012 - 447 kez okunmuş
Ana Sayfa » Basın Açıklamaları»MEB KENDİ YÖNETMELİĞİNE AYKIRI DAVRANDI
MEB KENDİ YÖNETMELİĞİNE AYKIRI DAVRANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenler tarafından uzunca bir zamandır beklenen, 2012 Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu’nu yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2010 tarihli Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre, il içi yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvurularıyla ilgili en geç 15 Mayıs’ta duyuru yapması gerekiyordu. Yönetmelik hükümleri açıkken MEB, kendi yönetmeliğini uygulamaktan aciz kalmış, 15 Mayıs’ta yayınlanması gereken il içi yer değiştirme kılavuzunu 18 Temmuz tarihinde yayınlamıştır.

Kılavuzda, “İl içi yer değiştirme başvuru döneminde öğretmenlerimizin yaz tatilinde olduğu göz önünde bulundurularak, çalıştığı il ya da ilçe dışında bulunan ve il içi yer değiştirmelere başvuran öğretmenler, kadrolarının bulunduğu okul müdürlüğünü iletişim araçlarıyla (e-posta, telefon, faks vb.) bilgilendirmek şartıyla başvurularının onaylanmasını sağlayabileceklerdir.” denilmektedir. Ancak bu durum, yaz tatili nedeniyle şehir dışına çıkan öğretmenlerimizin başvurularında ciddi hukuki sorunlara yol açacaktır.

Kılavuza göre, norm kadro fazlası öğretmenler üç yıllık çalışma süresini doldurmadan da yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya geçmesiyle çok sayıda öğretmen norm kadro fazlası durumuna düşmüştür. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, okulların normlarını hala onaylamadığı için norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmenlerin durumu belirsizdir. Dolayısıyla bu öğretmenler yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır. Binlerce sınıf öğretmeni norm dışı kalmıştır ve isteği dışı atamalar yapılarak emekliliğe zorlanmaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hangi okulların ilkokul, hangi okulların ortaokul olacağı konusunda net bir açıklama yapmaması, yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenleri zor duruma düşürmüştür. Bakanlık bu konuda el altından sadece yandaş sendikayı, onlar da üyelerini bilgilendirmiştir. Diğer öğretmenlerimiz bu konuda da mağdur edilmiştir.

Kılavuzda, en fazla 5 eğitim kurumunun tercih edilebileceği belirtilmektedir. Oysa 2010 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde, 25 kurumun tercih edebileceği hükmü yer almaktadır. Kılavuzda yine yönetmeliğe aykırı davranılmış ve tercih sayısının azaltılmasıyla yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin atanma şansı azaltılmıştır.

Kılavuzda,“Bulunduğu eğitim kurumunda çalışılması gereken en az 3 (üç) yıllık sürenin hesabında 15 Eylül, hizmet puanlarının hesabında da yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır.” hükmüne yer verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, “Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Taşra Teşkilatı Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği (Genel İdari Hizmetler, Yardımcı Hizmetler dahil), Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliği”ne ilişkin eğitim sendikalarıyla yapılan toplantıda, öğretmenlerin özür grubu atamalarında 30 Eylül tarihinin baz alınması gerektiği konusunda mutabık kalınmıştı. Buna rağmen, tarih 15 Eylül olarak belirlenmiştir. Ancak, 2009 yılında öğretmen atamaları 14 Eylül 2009 tarihinde yapılmış, bu öğretmenlerin önemli bir bölümü 15 Eylül itibarıyla göreve başlayamamıştır. Üç yıllık çalışma süreleri 15 Eylül tarihinde dolmadığından, bu öğretmenler yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

Kılavuzda;”Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Öğretmenliği Bölümü mezunu olanlar, ilkokul ve ortaokulları tercih edebileceklerdir.” hükmü bulunmaktadır.İlkokullara İngilizce,Resim,Müzik,Beden Eğitimi,Teknoloji Tasarım gibi branşlarda öğretmenler il içi yer değişikliği isteyemezken neden sadece Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tayin isteyebilecektir.Bu durum anlaşılamamıştır.Yapılmak istenen ilkokullarda da bu branşlara kadro açmak mıdır?
Yine, kılavuzdaki, “İl içi yer değiştirme ile görev yeri değiştirilen öğretmenler, özür durumundan tekrar yer değiştirme isteğinde bulunamaz. Atamalarının yapıldığı tarihten sonra özür durumu oluşanlar hariç bu durumda bulunan öğretmenler özür durumundan yer değiştirmeye takip eden yılda başvurur.” hükmü ile “İl içi isteğe bağlı yer değiştirmesi yapılan öğretmenler, iller arasında yer değiştirmeye başvuruda bulunamaz.” hükmü yanlıştır ve haksızlığa yol açmaktadır.
Eğitim-İş, hukuk dışı uygulamanın bertarafı ve yönetmeliğin amir hükümlerini ihlal ederek on binlerce öğretmenimizi mağdur eden sorumluların cezalandırılması için hukuki girişimleri yapacak, dava sürecini başlatacaktır.

Şükrü BALUN

EĞİTİM İŞ KONYA ŞUBE BAŞKANI

 BASINDA ÇIKAN HABERLERİMİZ


Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :