Dolar : Alış : 18.6123 / Satış : 18.6458
Euro : Alış : 19.4206 / Satış : 19.4556

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRETMEN DERSTE AŞI NEREDE?

09 Nisan 2021 - 149 kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»ÖĞRETMEN DERSTE AŞI NEREDE?
ÖĞRETMEN DERSTE AŞI NEREDE?

-Dünyaya bir kabus gibi çöken Korona virüs salgını, ülkemizde aşı tedarikindeki atıllık, aşılama programını düzgün yönetememe, risk gruplarını doğru tayin edememe, pandeminin tahribatına dair halka yalan söyleme ve kötü yönetilen ekonomiyi daha da batırmamak için kapanma kararı alamama gibi nedenlerle 3.dalga yükselişine geçmiştir.

-Hükümet, tehlike çanlarının böylesi sesli çaldığı bir dönemde pandemiyi zayıflatmak için kararlar almak bir yana dursun, aşılama sürecini tamamlamadan yüz yüze eğitimi başlatarak ateşe körükle gitmiştir.

-Bilindiği üzere 24 Şubat’ta aşı olurken poz veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına dair de takvim açıklamıştır. Bakan Selçuk, aşılama süreci sayesinde yüz yüze eğitimde bir tehlike olmadığını, okulların da “zaten” yüz yüze eğitime hazır olduğunu söylemiş ancak süreç yine kendisini yalancı çıkarmıştır.

-Bakanın çıtını çıkarmadığı gerçekler şunlardır:

15 Şubat’ta köy okulları açılmış ve bu okullardaki öğretmenlerin aşılanmasının derhal başlatıldığı duyurulmuştur. Sendikamızın edindiği bilgilere göre, köy okulu öğretmenlerinin; birçoğu asgari ücretin dahi çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerden oluşmakta olup bu grup aşılanacak öğretmenler kategorisine dahi alınmamıştır. Üstelik taşımalı eğitim utancının bu çağda sürdürülmesi nedeniyle, köy okulları dolmuş taşmış, sendikamız MEB’i bu konuda uyarsa da bir cevap alamamıştır. Köy okullarının hiçbir yoksulluk ve yoksunluğunu gidermeden, içini aşı yapılmamış eğitim çalışanları ve öğrenciyle dolduran zihniyet, bu kabusla diğer okul türlerinde yaşatacaklarının adeta fragmanını izletmiştir.

-Bakan Selçuk’un olurken poz verdiği aşılar, onun söylediğinin aksine eğitim çalışanlarına uğramamıştır. Resmi rakamlar bile 1 milyonu aşkın öğretmen varken, sadece 80 bininin aşılandığını ilan etmektedir. Üstelik bu rakamdaki 2.dozu tamamlanan öğretmen sayısının ne olduğu ise açıklanmamıştır. Ayrıca virüs sanki mesleki özelliklere göre bulaşıyormuşçasına okullarda bulunan öğretmenler dışındaki eğitim emekçilerinin aşı konusunda adı dahi geçmemiştir.

-Ortada kasıp kavuran bir salgın varken, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır. Öğretmenlerimiz aşı randevularını kendileri almaya çalıştığında hala “Risk grubunda değilsiniz” cevabı verilmektedir. Belli ki MEB, her gün yüzlerce insanla odalara kapanan bu meslek grubunun risk altında olduğunu Sağlık Bakanlığı’na izah etmeyi bile becerememiştir.

-Okulların pandemi koşullarında eğitime hazır olduğu da MEB’in bir başka yalanıdır. Temizlik materyallerinin masrafı yine velilerin ve öğretmenlerin sırtına bindirilmiş, çoğu okula sağlık personeli şöyle dursun,  temizlik personeli bile istihdam edilmemiştir. Herkes için en güvenli çatı olması gereken okullarımız, bu haliyle hem eğitim emekçileri, hem de öğrenciler için salgın zamanında en tehlikeli yerler haline gelmiştir.

-Her geçen gün ülkemizin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine vaka ve karantina haberleri gelmekte fakat uygulamada dahi birlik olmadığı anlaşılmaktadır.

-Sayın bakan çıkmış okullar açık kalmalı diyor, e der tabi ki, bizde aşımızı olsak bizde açık kalsın deriz.

-Sayın bakana buradan soruyoruz;Sayın bakanım madem kendinize bu kadar çok güveniyorsunuz,2 Marttan bu yana kaç öğretmenimiz,kaç öğrencimiz,kaç idarecimiz pozitif,kaçı hayatını kaybetti,açıklayında öğrenelim.

Dün gece bu soruyu sayın bakana sordukları zaman ne dedi biliyormusunuz.

-Rakamlar bizde var ama sağlık bakanlığının açıklaması daha uygun olur bu onların sahası,

Oh ne güzel, bakan olarak sorumluluk alma,okulların kapatılması kararını valiliklere at,okullarda ki vaka sayılarını açıklayama onu da sağlık bakanlığına at,sonra çık, ben bakanım de,

Allahı var çok güzel bakıyorsunuz,sadece bakıyorsunuz,baka baka bakanlık yapıyorsunuz.

-Sayın bakan dün gece katılmış olduğu programda aynen şunları söyledi.

‘’ Vakaların artmasında tabi ki okullarımızında açık olmasının bir payı vardır’’ aynen bunu söyledi sayın bakan.

-Bir federasyon başkanı kadar olamadınız sayın bakan.

-Futbolculara aşı var öğretmenlere gelince aşı yok.

-Vaka sayıları patlamış,Avrupa da birinci olmuşuz,aşı desen adı var kendi yok,öğretmenler ölmüş,öğrenciler karantina da tüm bunlara rağmen okulları açık tutmanın tek bir izhatı olabilir.Sayın bakan günlük salgın tablosuna yatay bakıyor sanırım.

-Yine dün gece 25 nisanda ki yapılacak olan sınavların iptal edildiğini söyledi.

Sınavları iptal ediyorsunuz, okulları açık tutacam diye tepiniyorsunuz,ne yaşıyorsunuz sayın bakanım.

-Buradan sayın Konya valimize de sesleniyorum,yetki sizde ,Konyada ki koronavirüs tablosu vahim boyutlarda, daha neyi bekliyorsunuz sayın valim ,uzaktan öğretime geçmek için daha kaç öğretmenimizin hasta olması gerekiyor,illa ölmemiz mi lazım ,insiyatif alamıyorsanız söyleyin bize,biz onunda çaresine bakarız .

-Bizim derdimiz okulları kapatmak değil,ama vaka sayıları ortadayken, aşılamanın ası bile ortada yokken,bu ısrardan vazgeçin.

– Ne öğretmenlerimizi ne öğrencilerimizi ne de velilerimizi riske atmayın,aşılama bitene kadar uzaktan

devam kararı alın çok geç olmadan,aşılamalar bittikten sonra hep beraber güvenli bir şekilde gidelim okullarımıza.

-Eğitim-İş olarak MEB’e ve öznelerinin neredeyse hepsi hiçbir ülkede olmayan “devlet büyüğü” kriteriyle aşılanan hükümete sesleniyoruz: Vakalar yükselmektedir. Virüsün daha bulaşıcı olan varyantları hızla yayılmaktadır. Okullardan yükselen o ses teneffüs zili değil, salgının alarm sesidir. Bu sesi duyup, yüz yüze eğitimi aşılama tamamlandıktan sonraya ertelemezseniz, birçok cana kıymış, toplum sağlığına ihanet etmiş olacaksınız!

Özgür Ulaş YİĞİT

Eğitim İş Konya Şube Başkanı

?
?
?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar