Dolar : Alış : 18.8092 / Satış : 18.8430
Euro : Alış : 20.2662 / Satış : 20.3028

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1398 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SAVAŞ ZORUNLU OLMADIKÇA CİNAYETTİR

11 Ekim 2012 - 519 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»SAVAŞ ZORUNLU OLMADIKÇA CİNAYETTİR
SAVAŞ ZORUNLU OLMADIKÇA CİNAYETTİR

 

 

BASINA ve KAMUOYUNA

 Emperyalizmin, Afrikadan Uzak Doğuya yeni sömürge alanları oluşturmak amacıyla bu büyük coğrafyadaki kurulu siyasal yapıları yeniden dizayn etme süreci hızla devam etmektedir. Özellikle ABD güdümlü Yeşil Kuşak Projesi ve Büyük Ortadoğu Projeleri temelinde beslenen yapılar, emperyalizmin bu coğrafyada amacına ulaşmasına önemli katkı sunmaktadır.

AKP iktidarının son on yılda uyguladığı dış politika ile Türkiye, adeta ABD’nin taşeronluğuna soyunmuş, Suriye’nin işgali çerçevesinde hazırlanan senaryolar birer birer yürürlüğe girmekte, Türkiye koçbaşı olarak savaşa sokulmaktadır.
Dün “one minute” diyerek İsrail’e sözde efelenen Başbakan, bugün ABD ve İsrail ile birlikte dost ve kardeş ülke Suriye üzerinde savaş tamtamları çalmaktadır. Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçirilirken, yüz binlerce Iraklı Müslüman, ABD askerleri tarafından katledilip işkencelerden geçirilirken sus pus olan Başbakan, Suriye’de yaşanan sorunlar karşısında adeta aslan kesilmektedir.
İnsanlık tarihi bize vahşi kapitalizmin kanla beslendiğini defalarca göstermiştir. Bu kan ise mazlum ulusların kanıdır. Sömürgecilere karşı ilk Ulusal Kurtuluş Savaşını vererek başta Ortadoğu ve Asya halkları olmak üzere, tüm mazlum uluslara bağımsızlık ışığını tutmuş olan Türkiye’nin, bugün bu mazlum halklara karşı emperyalizmin taşeronluğuna soyunmuş olması oldukça düşündürücüdür. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün söylediği gibi “Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir’’. Bu savaş emperyalist haydutların kirli savaşıdır. Ülkemizin bu kirli savaşa alet edilmeye çalışılması kabul edilemez.
Emperyalizmin hedefi açıktır. Bölgede etnik ve mezhepsel temelli “site” devletleri oluşturulacaktır. Böylece hem sömürü düzeni için dikensiz gül bahçesine dönüştürülmüş bir Ortadoğu, hem de rahat nefes alabilen ABD’nin ileri karakolu İsrail’e yeni müttefikler yaratılmış olacaktır.
Emekçiler olarak bizler emperyalizmin çıkarları uğruna ülkemizin bir savaşa sürüklenmesine seyirci kalamayız.
Eğitim-İş olarak tüm halkımızdan, bu kirli savaşa karşı tepkilerini yükseltmelerini, savaş karşıtı eylem ve etkinliklere destek vererek seslerini siyasal iktidara duyurmasını istiyoruz. Bu savaşın faturasını emekçimiz, dar gelirlimiz, köylümüz ve çiftçimiz kan ve yoksulluk olarak ödeyecektir. Daha şimdiden yapılan zamlarda bu savaş çığırtkanlığının çok ciddi bir etkisi vardır.
Bu nedenle hep birlikte ve gür bir biçimde “Savaşa Hayır”, “Yurtta barış, dünyada barış” sloganlarını haykırmalıyız.

Şükrü BALUN
Eğitim- İş Konya Şube Başkanı

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :